CV – część V

CV jest takim dokumentem, który w głównej mierze decyduje czy potencjalny pracodawca weźmie cię na rozmowę kwalifikacyjną. To dzięki ciekawym przygotowaniu, przejrzystym i profesjonalnym CV zdobędziesz pracę o której marzyłeś/aś. To pierwszy krok do spełnienia zawodowego.

W każdym CV można popełnić wiele błędów.

Po pierwsze CZCIONKA
Nie może ona być zbyt duża, ani zbyt mała. Duża czcionka jest źle odbierana, a mała znów jest niewidoczna. Optymalną wielkością są rozmiary od 10 do 12.

Po drugie ROZMIESZCZENIE INFORMACJI
Każda informacja ma swoje miejsce. Nie można umieszczać danych kontaktowych na dole. Jest to mało widoczne miejsce. Najlepiej jest umieścić je w górnej części strony tuż obok zdjęcia. Pod kontaktem zamieszczamy Nasze wykształcenie, a zaraz po nim doświadczenie zawodowe. Kolejno umiejętności i zainteresowania.

Po trzecie TREŚĆ INFORMACJI
Treść powinna być jasna i przygotowana w sposób profesjonalny. CV nie może wyglądać jak śmietnik naszych doświadczeń. Nie można umieszczać głupich nazw konta e-mail. Typu laseczka@gmail.com. Wygląda to tandetnie i nieprofesjonalnie dla pracodawcy. Lepiej mieć założone konto o nazwie marekkowalski@gmail.com. Wtedy pracodawca ma świadomość, że ma do czynienia z poważną osobą. Informacje powinny być napisane bez skrótów, tzn. nie umieszczamy w Wykształceniu np. LO nr 2 w Krk im. J. Matejki. Zamiast tego powinniśmy napisać: Liceum Ogólnokształcące NR. 2 w Krakowie im. Jana Matejki. Jest to bardziej zauważalne.

Każdy błąd w CV może nam zaszkodzić. Dlatego musimy uważać na to co piszemy, jakim językiem i co umieszczamy w CV.